top of page
Search

5 סודות למציאת אושר

Updated: Nov 28, 2020

כמו אהבה, לעתים קרובות מדברים על אושר כמו אובייקט פיזי שעלינו למצוא ולחטוף. עם זאת, כמו אהבה, אושר הוא דבר שאנו יותר נוטים לטפח בתוכנו מאשר להיתקל בו. כפי שאמר הדלאי למה, "אושר הוא לא משהו מוכן. זה בא מהמעשים שלך."


מחקרים מראים כי האנשים המאושרים ביותר הם אלה המחפשים משמעות בניגוד לסיפוק או הנאה מיידית. כדי למצוא הגשמה, כל אחד מאיתנו חייב לחשוף את תקוותינו, שאיפותינו, חלומותינו ורעיונותינו האמיתיים, ואז לגרום למעשינו להתאים אידיאלית לאלה. כפי שכתב אלבר קאמי, "אבל מהו אושר למעט ההרמוניה הפשוטה בין אדם לחיים שהוא מנהל?"


כמובן, לא משנה עד כמה אנו מנהלים את חיינו בצורה מושלמת, הם לא תמיד יהיו שמחים. אפילו סיפורי החיים המאושרים והמלאים ביותר יהיו בטוחים בצבעי גלי כאב ועצב. אז אולי, מטרה עשירה יותר להשגה מ"אושר "היא שלווה.


מחקר שנערך בשנת 2011 מטעם האגודה הפסיכולוגית הבריטית הגיע למסקנה כי "שלווה מסתכמת ביותר מאושר בלבד והיא כוללת מגוון רחב של תחומים אישיים וחברתיים, כולל מערכות יחסים חיוביות ותחושת משמעות ותכלית בחיים." מחקרים שדווחו בדוח האושר העולמי משנת 2015 מצאו ארבעה מרכיבים חדשים לשלווה. על פי אותו דו"ח, "נמצא כי השלווה מוגברת כאשר אנשים מסוגלים טוב יותר לקיים רגש חיובי, להתאושש מהר יותר מחוויות שליליות, לעסוק במעשים אמפתיים ולהביע רמות קשב גבוהות. "


להלן 5 סודות למציאת אושר המשקפים את עבודתו של הפסיכולוג ריצ'רד דוידסון, מחבר ספר "החיים הרגשיים של המוח שלך":


1) נדיבות:

להיות נדיב פירושו נקיטת פעולה כלפי אדם אחר המותאם ורגיש לצרכיו ורצונותיו של אותו אדם. זה כרוך במתן עצמנו בדרכים החורגות מעבר לעצמנו. כפי שסיכם דוח האושר העולמי, "שלווה תלויה במידה רבה בהתנהגות פרו-חברתית" ובנוסף "אנשים מקבלים החלטות לטובת הכלל שעשויים להתנגש עם תמריצים אגואיסטיים קצרי טווח." הדו"ח מפרט התנהגויות פרו-חברתיות הכוללות כנות, מיטיב לב, שיתוף פעולה ואמינות.


אולם נדיבות לא רק מועילה למקבל ההיצע שלנו. זה בעל ערך מדהים לבריאותנו הנפשית והפיזית. זה באופן טבעי מפחית מתח ומתמודד עם דיכאון, תוך שיפור תחושת המטרה שלנו. זה אפילו יכול להאריך את תוחלת החיים שלנו.


2) קשיחות:

חוסן מתאר יכולת להתמיד כאשר הדברים הופכים לקשים. זה כרוך בעמידה באתגרי החיים במקום להירתע או להרגיש מובס. אדם חסין מכיר בכוחו האישי, תוך שהוא חי ומקבל את המציאות כפי שהיא. אדם חסין רואה את הפוטנציאל שלו לשנות את מצבו, להתפתח, להתאים ולהגשים את יעדיו.


גישה זו לחיים מייצגת את מה שאבי ד"ר רוברט פירסטון זיהה כמצב של מבוגרים, בניגוד לשמירה על עמדה ילדותית או על נקיטת נקודת מבט הורית / שיפוטית. מאפיינים אלה הם אלמנטים חיוניים להיות אדם בריא רגשית.


הרעיון שחוסן הוא מפתח עיקרי לשלווה, סוג של חוסן פסיכולוגי שמנבא עד כמה אנו נסתדר בחיינו, מערכות היחסים, היעדים האישיים והקריירה שלנו. מחקר שנמשך 12 שנים על עובדי בל, הגיע למסקנה כי "קשיחות היא המפתח לחוסן לא רק לשרוד, אלא גם לשגשג. קשיחות משפרת ביצועים, מנהיגות, התנהלות, סיבולת, מצב רוח ובריאות פיזית ונפשית. "


3) תשומת לב:

כפי שמתאר זאת דוידסון, תשומת הלב כוללת נוכחות והצבת המיקוד שלנו לאן שאנחנו רוצים. זה מציב אותנו במצב מקבל או מבין ולא מצב תגובתי. כאשר אנו נשארים ברגע הנוכחי, חווים את חיינו במלואם, אנו מסוגלים להתרכז במה שצריך לטפל ולנקוט בצעדים הדרושים להשגת יעדינו לטווח הארוך.


4) טוב לב:

לדברי דוידסון, לכולנו יותר טוב כשאנחנו מאמינים בטובתם הבסיסית של בני אנוש ולצורך העניין, בעצמנו. אם היינו מאמצים את העיקרון הזה, היינו חשים פחות תוקפנות וחווים פחות אלימות. ד"ר קריסטין נף, שעשתה מחקר מקיף על היתרונות של חמלה עצמית, מפרטת את "האנושות המשותפת" כאחד משלושה מרכיבים מרכזיים לחמלה עצמית. "כל בני האדם סובלים", אומרת נף. "עצם ההגדרה של להיות "אנושי" פירושה שהאדם בן תמותה, פגיע ולא מושלם. לכן, חמלה עצמית כוללת הכרה בכך שסבל וחוסר התאמה אישית הם חלק מהחוויה האנושית המשותפת - דבר שכולנו עוברים ולא משהו שקורה ל'אני בלבד."


5) בידול:

עלינו להבדיל מעבר שלילי ותכונות שליליות המשמשות כשכבות על ההתנהגות שלנו. עלינו לזהות ולהפריד מביצועים לא בריאים שביצענו בעברנו. אלה כוללים עמדות הרסניות ודרכים שליליות לראות את עצמנו ואת היכולות שלנו, כמו גם צפייה באחרים וחסרונותיהם. תהליך בידול זה, כולל ארבעה שלבים מרכזיים:


1. נפרד מגישות הרסניות שהופנו כלפינו.

2. להבדיל מתכונות שליליות של הורים ומטפלים משפיעים אחרים.

3. להשתחרר מהגנות ישנות שבנינו כדי להתמודד עם אירועי ילדות שליליים.

4. לפתח מערכת ערכים וגישה לחיים שלנו.


מטרת הבידול היא לחשוף את האמת שלך. זהו תהליך שנועד לעזור לנו לחשוף את הרצונות האמיתיים שלנו ולהיפרד מהלחצים המשפחתיים והחברתיים הפחות נוחים שעיצבו את ההגנות הפסיכולוגיות שלנו. זה עוזר לנו להשיל שריון, מנגנונים ודפוסי התנהגות שלא לצורך, שבנינו ומונעים מאיתנו להשיג משימות חיוניות אלה.


אמנם תהליך הבידול עשוי להישמע כאילו מדובר בך, אך למען האמת, התמקדות זו בעצמך אינה אנוכית. זה מיטיב עם כולם, כי בהיותנו אנשים מאושרים יותר ומלאים יותר, יש לנו ערך רב יותר לסובבים אותנו. שיפור ההבנה העצמית והחמלה העצמית מרחיב את ההבנה והחמלה שלנו כלפי אחרים. הרגשה טובה עם עצמנו מאפשרת לנו להיות טובים לאנשים בחיינו.


החיים מלאים בשבילים בהירים וחשוכים, חלקם מוארים לחלוטין וחלקם חשוכים ומפותלים. כולנו מודעים לטובים ולרעים, אך לא תמיד אנו זוכרים שנוכל להפיק את המירב מהחושך. ולמעשה אנו יכולים להבהיר אפילו את התקופות החשוכות ביותר אם אנו בוחרים לבצע פעולה כלשהי. לכולנו יש את היכולת לשפוך אור על דרכינו ובאופן מדהים, יש לנו גם את ההזדמנות לשפוך אור על דרכם של אחרים. הקדש מחשבה כיצד תוכל להאיר את דרכך וכיצד תוכל לתת לאחרים מעט גם מהאור הבהיר הזה.


#שגיב_קורן

2 views0 comments
bottom of page